İHTİYAÇLAR
Onur Eczanesi E-Ticarete Başladı
Onur Eczanesinin Sitesine E-ticaret Entegrasyonu Yapıldı.


Onur Eczanesi sitesinden alıntıdır:

Bitkilerin Dili 

   Bitkiler çok eski tarihlerden beri insanlar tarafından tanınmış, bilinmiş, kendi yaşayış tarzına göre; sağlığını korumakta ilaç, hayatını sürdürmekte gıda olarak kullanılmıştır. Yıllar geçtikçe bitkilerle ilgili yararlı bilgiler geliştirilmiş, bilgi birikimi sağlanmıştır.

   Fitoterapi Yunancada phytos=bitki ve therapy=tedavi kelimelerinin birleşiminden oluşan bir sözcük olup, tıbbi bitkilerle tedavi anlamına gelir.

   19. yüzyıla kadar tedavide kullanılan ilaçlarda, bitkilerin sayısı oldukça fazlaydı. Ne zaman ki modern tıp ve eczacılık gelişti penisilin bulundu, sentetik ilaç üretimi daha ucuz ve yaygınlaştı, işte o zaman bitkilerin tedavide kullanımı biraz geriledi. Bu süre 40-50 yıl sürdü. Ancak yeni sentez ilaçların yan etkileri ortaya çıkmaya başlayınca, yavaş yavaş yeniden bitkilere dönüş başladı. Bu arada bitkilerin tedavide kullanımında yeni teknolojiler geliştirilmiş ve eskiye göre daha doğru yöntemlerle daha saf bitkisel ilaçlar üretilebilmiştir. Fitoterapinin ürünü olan bu ilaçlar daha yumuşak bir etkiyle istenmeyen yan etkilerden kaçınılarak daha uzun bir kullanıma olanak sağlamaktadır.

   Fitoterapi; yumuşak ve derinlemesine etkinliğiyle, yan etki kaygısı duyulmadan doğal savunma mekanizmalarını tetikleyerek; vücudunuzun doğru dengeyi sağlamasına katkıda bulunmaktadır. Bilgilendirilmiş insanlar tarafından doğru seçilen ve doğru kullanılan bitkiler, stres, artioz, romatizma, yorgunluk, uyuyama, kilo problemleri, dolaşım problemleri, kısırlık gibi günümüzde yaygın olan problemlerde bazen son derece hızlı bir biçimde iyileştirici etkide bulunmakta yada iyileşmeye katkıda bulunmaktadır.

   Fitoterapi ilaçlarının etkisi her şeyden önce bileşimine giren bitkilerin seçimine bağlıdır. Bitkisel kimya uzmanları, ziraat mühendisleri ve eczacıların yardımıyla bu konuda çok şey bilinmektedir. Bitkinin en faydalı türünün en iyi toprakta yetiştirilmesi güneşi en iyi şekilde alması çok önemlidir. Toplanan bitkilerin toplanma zamanı;kök, sap, yaprak, çiçek yada meyvesinin kullanılması ayrıca tarım ilaçlarından, bakterilerden, radyoaktiviteden arındırılması sağlımız açısından çok önemlidir.

   Bu güne kadar ülkemizde bitkisel tedavi denilince; aktarlar gelirdi. Tamamen geleneksel bilgilerle ve bu bilgilerin zaman içerisinde kulaktan kulağa değişmiş, bilimsellikten uzak yöntemlerle uygulamaları kullanıldı. Oysa bitkilerle tedavi yada bitki bilimi herkesin kolayca öğrenebileceği ve reçeteler yazabileceği bir bilim değildir. Sevindirici olan günümüzde Farmakognazi bilim dalının yanında Fitoterapinin de eczacılık fakültelerinde ve bazı tıp fakültelerinde ders olarak okutulmaya başlamasıdır. Böylece ülkemizde de Avrupada olduğu gibi fitoterapi bilimsel bir temele oturabilecektir.

   Türkiye florası henüz tam olarak tanımlanmamış olmasına rağmen yaklaşık 6000 türün yetiştiği sanılmaktadır. Bunun yaklaşık 2000 adedi endemik (sadece Türkiyede yetişen) türdür. Görülüyor ki müthiş bir hazinenin üzerindeyiz. Fakat yeterince değerlendiremiyoruz. Ancak sevindirici olan son yıllarda fitoterapiye olan ilgi arttıkça bu konuda yeni yatırımların yapılması ve bu zenginliğimizin değerlendirilerek insanımıza sağlık ve ekonomik olarak katkısının artmasıdır.

   Bu köşemde dilimin döndüğünce sizlere doğru bilgileri sunmaya çalışacağım.

   Sağlıcakla kalın.

    Ecz. Muammer ŞEN

 
Web sitemizi beğendiniz mi?