İHTİYAÇLAR
Sayısallaştırılmış Yer Bilgilerinin Internet Ortamında ve ...
Harita Üzerinde Bölge Kontrol Projesi

 

Çevre ve Orman Bakanlığı İçin Demo Olarak Hazırlanmış Sayısallaştırılmış Yer Bilgilerinin Internet Ortamında ve Gerçek Harita Üzerinde Gösterimi ve Kontrolü


Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü (AGM) çalışmaları içerisinde yer alan, fidanlıkların ve ıslah tesis alanlarının sınırlarını, fidanlıkların içlerinde bulunan yapı ve tesis alanlarının (bina, yol, elektrik direkleri vb.) tanımları ve koordinatlarını, fidanlık içlerinde bulunan ekim bölgelerinin alanları, sınırları ve ekim türleri gibi bilgilerin veri tablosu olarak gösterim ve kontrolü. Aynı zamanda harita üzerinde ekim alanlarının tam denetimi, kontrolü, izlenim ve değişim işlemlerine olanak sağlayacak şekilde web tabanlı bir demo yazılım geliştirilmiştir.

Netcad veya Arcgıs programlarıyla planı çizilmiş bir bölgenin, planını görmek isteyen biri bilgisayarına bu programları kurmak zorundadır. Ayrıca Türkiye üzerinde sayısallaştırılmış bölgelerin veya parsellerin sayısı oldukça fazladır. Bütün bu bölge planları için bilgisayarda veya başka bir dijital ortamda dosya bulundurulması gerekir. Bu kadar dosya içinde aranılan bilginin bulması oldukça zor olabilir. Hazırlanan bu sistem sayesinde bütün sayısallaştırılmış harita bilgilerini tek bir dünya haritası üzerinden ve de internet ortamından (Netcad , Arcgıs,… vb.)  hiçbir başka program yüklemeye gerek duymadan gösterilebilmektedir.
Bu sayede planları incelemek isteyen kişi veya kişiler programları bilgisayarlarına yüklemek zorunda kalmayacak
tır ve lisans ücreti vermek zorunda kalmayacak. Gelişen çağın olmazsa olmaz ve nerdeyse her yerde bulunabilen internet sayesinde isteği zaman bu bilgilere erişebilecek, inceleyecek ve belli kapasitede yönetebilecektir. 

 

 

Video Sunumu:

 

 
Web sitemizi beğendiniz mi?